П’ятниця, 26.04.2024, 00:53
Вітаю Вас Гість

Право на освіту 

У яких навчальних закладах я маю право здобувати загальну середню освіту? 
У нашій країні середню освіту можна здобувати у загальноосвітніх навчальних закладах. До таких належать середні загальноосвітні школи, гімназії, ліцеї, колегіуми, спеціалізовані школи, загальноосвітні школи-інтернати, спеціальні загальноосвітні школи, загальноосвітні санаторні школи, школи соціальної реабілітації, вечірні (змінні) школи. 

Яким чином дітей зараховують на навчання до загальноосвітнього навчального закладу? 
Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за загальноосвітніми навчальними закладами відповідні території обслуговування і до початку навчального року ставлять на облік учнів, які повинні їх відвідувати. 
Зараховування учнів до загальноосвітнього навчального закладу проводиться за наказом директора, що видається на підставі особистої заяви (для неповнолітніх – заяви батьків або осіб, які їх замінюють), копії свідоцтва про народження, оригінал медичної довідки встановленого зразка і про наявний рівень освіти (крім дітей, які вступають до першого класу). 
До першого класу зараховують, як правило, діти з шести років. 

Чи маю я право обирати навчальний заклад для здобуття освіти? 
Так ти можеш навчатися у будь-якому навчальному закладі, що належить до системи загальної середньої освіти. Таке право тобі гарантоване державою. Зазвичай питання про вибір навчального закладу діти вирішують разом з батьками. Однак де б ті не навчався, ти маєш здобути певний обсяг знань і умінь, що визначений Державним стандартом загальної середньої освіти. 

Чи маю я право перейти до іншої школи? 
Так,за умови, що твої батьки не заперечують. Щоб перейти до іншої школи, тобі необхідно отримати згоду її адміністрації (у школі мають бути вільні місця), а також надати певні документи: твою особову справу, завірену підписом директора й печаткою школи; медичну картку; виписку поточних оцінок із предметів, завірену печаткою школи (останній документ необхідний, якщо ти переходиш до іншої школи під час навчального року). 

Мені доведеться добиратися до школи міським транспортом. Чи маю я право на пільговий проїзд? 
Так. Учні (вихованці) загальноосвітніх навчальних закладів, незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, мають право на пільговий проїзд міським та приміським пасажирським транспортом у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України. 
Учні закладів у сільській місцевості забезпечуються транспортом до місця навчання і додому безкоштовно. 

Ми звернулися до адміністрації школи з проханням починати уроки о 7.30, але нам відмовили. Чи були порушені нашу права? 
Ні, ваші права не були порушені. Час початку занять визначає школа, але уроки повинні починатися не раніше 8 години. Такий час установлено санітарними нормами. 

Наприкінці семестру в нас часто буває кілька контрольних на день. Чи порушуються наші права? 
Так, порушуються. В один день можна проводити не більше двох контрольних робіт. Не рекомендується проводити контрольні роботи в понеділок та п’ятницю. Заступник директора з навчальної частини має заздалегідь скласти розклад контрольних робіт і довести його до відома учнів. 

У яких випадках я маю право пропустити заняття в школі? 
Ти маєш право пропустити заняття в школі через хворобу або через сімейні обставини. У першому випадку, якщо хвороба триває більше одного дня, після одужання ти повинен надати класному керівникові довідку від лікаря або дільничного фельдшера. Пропускати заняття через сімейні обставини можна з таких причин: 
• необхідність доглядати за хворим членом родини або маленькою дитиною – за умови, що цього не можуть зробити інші члени родини; 
• неможливість залишити квартиру (ремонт замка, комунікацій); 
• необхідність придбання одягу або взуття – за умови, що вихідний день батьків збігається з навчальними заняттями дитини. 
У будь-якому разі, крім екстремальних ситуацій, батьки повинні заздалегідь письмово попередити класного керівника про відсутність дитини в школі. В екстремальних ситуаціях треба зателефонувати класному керівникові або надіслати sms-повідомлення. 

Чи мають право учні бігати на перервах? 
Учні на перервах мають право бігати на шкільному подвір’ї, якщо це не загрожує їхньому життю й здоров’ю. Шкільними коридорами бігати не варто, оскільки можна впасти, отримати травму або мимоволі завдати її комусь іншому. 

У яких випадках я маю право піти з уроків? 
Ти маєш право піти з уроків у таких випадках: 
• якщо ті занедужав. У цьому разі тобі мають дати дозвіл піти з уроків медпрацівники, класний керівник, черговий учитель, адміністрація школи; 
• якщо виникла негайна потреба твоєї присутності вдома або в іншому місці, визначеними батьками. У цьому разі ти маєш отримати дозвіл класного керівника, чергового вчителя, представника адміністрації школи. Наступного дня твої батьки повинні передати класному керівнику записку з підтвердженням, що ти пішов з уроків з їх відома. 

Чи маю я право не брати участь у чергуванні по школі? 
Ні, не маєш. Згідно з Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, учні загальноосвітнього навчального закладу залучають до різних видів суспільно корисної праці відповідно до статуту та правил внутрішнього розпорядку з урахуванням віку, статі, фізичних можливостей учнів, норм і правил особистої гігієни та охорони здоров’я. 
Чи порушують права учениць, яким забороняють ходити до школи у взутті на високих підборах? 
Ні. У вашому віці відбувається активне формування кістяка, а високі підбори порушують природне положення хребта й стопи, що може призвести до серйозних захворювань опорно-рухової системи й зміщення внутрішніх органів. 

Чи маю я право не носити шкільної форми, якщо вона мені не подобається? 
Ні. Якщо в статуті школи записано пункт про шкільну форму, то її потрібно носити обов’язково. Однак школярі мають можливість обирати фасон шкільної форми. Якщо в статуті школи не визначено єдиної шкільної форми, то вказується приблизний набір одягу відповідно до пори року. 

Чи маю я право відмовитися від харчування у шкільній столовій? 
Так. Харчуватися в шкільній їдальні чи ні, вирішує учень разом із батьками. Однак, приймаючи рішення, слід узяти до уваги таке: відвідування шкільної їдальні дозволяє дотримуватися раціонального режиму харчування, продукти в їдальні завжди свіжі, страви збалансовані за основними поживними речовинами; до того ж у шкільній їдальні заборонено використовувати синтетичні харчові добавки, кісткові бульйони, некип’ячене молоко. 

Чи маю я право займатися в спортзалі у позаурочний час? 
Так, якщо ти – член спортивної секти та прийшов у спортзал на її заняття. Обов’язково умовою таких занять є присутність учителя (тренера). За інших умов займатися в спортзалі заборонено, аби запобігти спортивному травмуванню школярів. 

Чи маю я право заходити до кабінету за відсутності в ньому вчителя, якщо двері кабінету відчинені? 
Учні мають право заходити до навчального кабінету тільки з дозволу чи за розпорядженням учителя-представника, чергового вчителя або адміністрації школи. 

Чи маю я право пересаджуватися з одного місця на інше? 
Пересаджуватися з одного місця на інше можна тільки з дозволу вчителя і тільки перед уроком або на його початку. Якщо учень самовільно пересаджується з одного місця на інше під час уроку – це серйозне дисциплінарне порушення. 

Чи маю я право взяти книжку в шкільній бібліотеці, якщо попередню я загубив? 
Ні. Щоб продовжувати користуватися шкільним фондом, тобі необхідно відшкодувати завдані бібліотеці збитки: компенсувати вартість книжки, яку загубив, або принести до бібліотеки іншу книжку, яка може замінити втрачену. 

Учителі вимагають, щоб я та інші дівчата підбирали і закріплювали довге волосся у зачіску. Чи не утискають вони таким чином наші права? 
Існують санітарні норми, відповідно до яких волосся не повинне закривати очі під час навчальної роботи. Попроси когось із друзів тебе сфотографувати, коли ти пишеш або читаєш з розпущеним волоссям, і поглянь на фото. Напевно, ти переконаєшся, що вчителі мають рацію. Вони не порушують ваших прав, а бережуть ваше здоров’я. 

Під час уроку мене відпустили додому, але гардеробниця відмовилася видати мені одяг. Чи було порушено мої права? 
Учитель чи медпрацівник, який дозволив піти тобі додому, мав оформити цей дозвіл письмово (дати тобі відповідну записку) із зазначенням часу і дати звернення до нього. Цю записку ти мав показати гардеробниці. Якщо такої записки не було і не було чітких ознак хворобі, то гардеробниця мала право видати тобі одяг тільки під час перерви. 

Право на працю 

За яких обставин відсутність працівника на роботі вважатиметься прогулом і підставою для припинення з ним трудового договору за пунктом 4 статті 40 КЗпП України (прогул)? 
Прогулом вважається відсутність працівника без поважних причин на роботі протягом усього робочого дня. До прогулу прирівнюють відсутність працівника без поважних причин на роботі більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня. Не може вважатися прогулом відсутність працівника не на підприємстві, а на робочому місці. Якщо працівник не залишив місця розташування підприємства, його не можна звільнити за прогул. До такого працівника можуть застосовуватися інші види дисциплінарного або громадського стягнення чи впливу. Прогулом без поважних причин вважається полишення роботи без відповідного попередження роботодавця в установленому порядку про розірвання трудового договору або залишення роботи до закінчення строку попередження без згоди на це роботодавця, якщо такий договір укладено на невизначений строк; залишення без поважних причин особою, з якою укладено строковий трудовий договір, роботи до закінчення строку трудового договору; самовільне залишення молодим спеціалістом (молодим робітником) роботи, на яку його направили після закінчення відповідного навчального закладу, до закінчення строку обов'язкового відпрацювання; самовільне використання без погодження з роботодавцем днів відгулів, чергової відпустки тощо. Які причини відсутності працівника на роботі можуть вважатися поважними? Відсутність працівника на роботі з поважних причин не може вважатися прогулом, а отже і підставою для розірвання трудового договору за пунктом 4 статті 40 КЗпП України. Законодавство про працю не містить переліку причин відсутності на роботі, які треба вважати поважними. Поважними причинами варто визнавати такі причини, що виключають вину працівника. У кожному окремому випадку наявність поважних причин або те, що їх нема, визначає роботодавець. 
Якщо виникає спір про звільнення, оцінює причини як поважні суд, розглянувши цей спір. 
Поважною причиною відсутності працівника на роботі на практиці найчастіше є його тимчасова непрацездатність, підтверджена в установленому порядку медичними документами: листком непрацездатності чи відповідною довідкою, виданими лікувальною установою чи медичним працівником. 
Судова практика визнає поважною причиною хворобу працівника, навіть якщо він не надав листка непрацездатності, але має інші докази, оскільки законодавство не вимагає обов'язкового звернення працівника у разі його захворювання до державних закладів охорони здоров'я. Одначе за таких обставин цей працівник не матиме права на отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності. 
Поважними також можуть визнаватися причини сімейно-побутового характеру, якщо вихід працівника на роботу, коли є такі причини, міг би заподіяти працівникові чи іншим особам шкоду, що значно перевищує шкоду, заподіяну роботодавцеві через невихід на роботу. Наприклад: надання допомоги особам, які постраждали від нещасних випадків, тощо. Тобто коли працівник діяв у стані крайньої необхідності. 
Неможливість дістатися до місця роботи через аварії чи простої транспорту на дорогах, внаслідок стихійного лиха тощо теж має визнаватися поважною причиною. 
Не може кваліфікуватися як прогул: невихід працівника на роботу у зв'язку з незаконним переведенням; відмова працівника від виконання роботи, необумовленої трудовим договором; незгода його продовжувати роботу в нових умовах у зв'язку із змінами істотних умов праці, які спричинені змінами в організації виробництва і праці. 

Як підтверджується факт відсутності працівника на роботі? 
Факт відсутності працівника на роботі може підтверджуватися, наприклад, письмовими свідченнями інших працівників, письмовим поясненням самого працівника, відповідним актом, складеним у присутності не менше двох інших працівників його безпосереднім керівником у довільній формі. 

Чи зобов'язаний роботодавець звільняти працівника за вчинення ним прогулу без поважних причин? 
Звільнити працівника з роботи можна за разовий випадок прогулу без поважних причин. Але таке звільнення є правом, а не обов'язком власника або уповноваженого ним органу, і тому замість звільнення роботодавець може застосовувати інші заходи дисциплінарного чи громадського стягнення або впливу. 

Які дії повинна вчиняти первинна профспілкова організація (профспілковий представник) при звільненні працівника за пунктом 4 статті 40 КЗпП? 
Якщо працівник є членом первинної профспілкової організації, створеної на підприємстві, в установі, організації, розірвати з ним трудовий договір з підстави, передбаченої пунктом 4 статті 40 КЗпП (прогул) відповідно до частини першої статті 43 КЗпП, можна лише за попередньою згодою виборного органу цієї профспілкової організації. Таким органом зазвичай є профспілковий комітет. Якщо такий орган первинної профспілкової організації не обрано, його функції — серед них вирішення питання про надання згоди на звільнення працівників — здійснює профспілковий представник, уповноважений на представництво інтересів членів профспілки згідно зі статутом. 
Порядок надання виборним органом первинної профспілкової організації (далі— профспілка) попередньої згоди на звільнення працівника установлено статтею 43 КЗпП. Відповідно до цієї статті обґрунтоване письмове подання роботодавця про розірвання трудового договору з працівником профспілка зобов'язана розглянути у 15-денний термін у присутності цього працівника. Розгляд подання без присутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника від його імені може виступати інша особа, зокрема адвокат. Якщо працівник або його представник не з'явився на засідання, розгляд заяви відкладається до наступного засідання у межах строку, визначеного частиною другою статті 43 КЗпП. Якщо ж працівник (його представник) повторно не з'явився без поважних причин, подання може розглядатися за його відсутності. 
Профспілка повідомляє роботодавця про ухвалене рішення письмово у триденний строк після його прийняття. Якщо цей строк пропущено, вважатиметься, що профспілка дала згоду на розірвання трудового договору. 
Якщо на підприємстві, в установі, організації діє кілька профспілок і працівник є членом кількох профспілок одночасно, згоду на його звільнення дає виборний орган тієї профспілки, до якої звернувся роботодавець.
Форма входу
Корисні посилання
Національна дитяча гаряча лінія Національна гарча лінія
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Наше опитування
Оцініть мій сайт
1. Відмінно
2. Добре
3. Непогано
4. Жахливо
5. Погано
Всего ответов: 156
Друзі сайту
Статистика

Онлайн усього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0